W ostatnich latach technologia szkieletowa coraz częściej gości na polskim rynku. Choć jeszcze do niedawna ten typ budowy domów kojarzył się nam głównie z domkami letniskowymi, dziś z powodzeniem stawia się w ten sposób spore hale oraz domy jednorodzinne. Skąd wziął się fenomen domów szkieletowych?
Szybkość i dokładność budowy
Podstawową zaletą technologii szkieletowej jest szybkość oraz dokładność realizacji. Podczas gdy murowany dom jednorodzinny nierzadko powstaje latami, budowa domu szkieletowego zajmuje zaledwie trzy, cztery miesiące. Po tym czasie budynek jest gotowy do zamieszkania.
Wynika to z tego, że podczas budowy mało jest robót mokrych. Poza standardową wylewką, która również jest mniejsza niż w przypadku domów murowanych, większość prac opiera się na montażu gotowych elementów prefabrykowanych, które przyjeżdżają na teren budowy prosto z fabryki. Dzięki temu można prowadzić prace o każdej porze roku, bez względu na warunki atmosferyczne.
Ekonomiczne domy szkieletowe
Technologia szkieletowa ma jednak również sporo innych zalet. Domy prefabrykowane są znacznie bardziej ekologiczne i ekonomiczne niż domy murowane. Znacznie szybciej nagrzewają się w zimie i doskonale utrzymują ciepło. Dzięki temu są tak popularne między innymi w mroźnej Skandynawii czy Kanadzie. Technologia budowy pozwala znacząco obniżyć koszty ogrzewania.
Co więcej, sama budowa domu szkieletowego jest tańsza niż w przypadku domów murowanych. Niższy koszt materiałów budowlanych oraz krótszy czas budowy, eliminujący ryzyko dodatkowych kosztów sprawiają, że jest to doskonałe rozwiązanie dla osób, które marzą o swoim domu, jednak przeraża ich cena, jaką musieliby zapłacić za postawienie murowanego budynku.
Trwałość technologii szkieletowej
Sceptycy często podnoszą ten argument w dyskusjach na temat technologii szkieletowej. Wiele osób uważa, że domy wybudowane z prefabrykatów nie mają szans cechować się dobrą trwałością, zwłaszcza w porównaniu do budynków murowanych. Na szczęście tego typu opinie nie mają potwierdzenia w rzeczywistości.
Doskonałym dowodem na to jest fakt, że na całym świecie do dziś można podziwiać budynki wzniesione za pomocą technologii szkieletowej, pochodzące sprzed setek lat. W Ameryce Północnej dostępnych jest mnóstwo domów wybudowanych w latach 30. XIX wieku. Z kolei w Norwegii zachowało się niemal 30 kościołów budowanych w technologii szkieletowej, pochodzących z wczesnego średniowiecza. Co więcej, można tam podziwiać również kilkaset domów mieszkalnych pochodzących z XVI i XVII wieku.