Rekuperacja to system wentylacji, a także filtracji, dzięki któremu możemy cieszyć się świeżym, pozbawionym wilgoci, dwutlenku węgla a nawet zanieczyszczeń powietrzem w swoim domu. Co więcej, rekuperatory pozwalają zaoszczędzić na ogrzewaniu, a na dodatek… można uzyskać dofinansowanie na ich zakup! Rekuperacja to same korzyści.
Rekuperatory coraz częściej montowane są w domach. Powodów jest kilka. Istotnym, zwłaszcza w przypadku obecnie budowanych domów, są wymagania dotyczące energooszczędności budynków ujęte w tzw. Standardzie WT2021.
Rekuperacja a wskaźnik Ep
Określają one m.in. wartość wskaźnika Ep, czyli współczynnik energii pierwotnej budynku. Określa on roczne zapotrzebowanie budynku na nieodnawialną energię pierwotną, które odnosi się do 1 metra kwadratowego powierzchni pomieszczeń. Rekuperacja, dzięki swojej metodzie działania, pozwala znacząco obniżyć ten parametr.
Rekuperator – oszczędność na ogrzewaniu
Rekuperator umożliwia ponowne wykorzystanie energii. Przy optymalnych warunkach pozwala obniżyć zapotrzebowanie na ciepło nawet o 45 procent! Wszystko dzięki swojej metodzie działania. Wentylacja mechaniczna pozwala na pozbycie się zużytego powietrza przy jednoczesnym odzyskaniu jego ciepła i przekazaniu go świeżemu strumieniowi napływającemu z zewnątrz. Nic dziwnego, że przekłada się to na wymierne, niższe koszty ogrzewania domu!
Rekuperacja a zdrowie
Filtrowanie powietrza to kolejna zaleta tych urządzeń. Wymiana zużytego powietrza na nowe zachodzi non stop. Pozbywamy się w ten sposób nadmiaru wilgoci i dwutlenku węgla z pomieszczeń. Dzięki bezustannej wymianie powietrza na świeże poprawia się jakość snu. Mniej jest również alergenów i drobnoustrojów w powietrzu. Dodatkowe filtry pozwalają także na zatrzymanie zanieczyszczeń powietrza, z tym pyłów zawieszonych PM2,5 i PM10. Z kolei z powodu szczelnie zamkniętym oknom redukuje się hałas z zewnątrz.
Wygoda dzięki rekuperacji
Wentylacja mechaniczna ma jeszcze inne zalety. Nie jest przy niej potrzebny komin ani nawiewniki w oknach. Nie powstaje też zjawisko zaparowanych szyb. Co więcej, nie ma konieczności wietrzenia pomieszczeń i robienia przeciągów w domu.
Jak dobrać rekuperator?
Przy zakupie rekuperatora warto skorzystać z doradztwa specjalistów. Każde urządzenie powinno być dobrane i montowane przez profesjonalistów. Co więcej, niektóre firmy oferują nie tylko rekuperatory, ale cały system dystrybucji powietrza. Służą bezpłatnymi konsultacjami oraz tworzą schematy rekuperacji. Wysokiej jakości rekuperatory i godne zaufania doradztwo otrzymasz tu: defro.pl/co-to-jest-rekuperacja.
Dofinansowanie do rekuperacji
Na instalację rekuperacji można dostać 10 000 zł dotacji. Jest to możliwe dzięki programowi Czyste Powietrze. Istnieje też możliwość skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej za montaż urządzenia. Dzięki temu odzyskać może dodatkowo 19%.